چطور گیاه خانگی داشته باشیم و از آن مراقبت کنیم؟

چطور گیاه خانگی داشته باشیم و از آن مراقبت کنیم؟

وجود گیاهان در کنار ما حس طراوت و سرزندگی را به افراد القا می کنند. رسیدگی به گلدانتان در طول روز و آبیاری به آن ها بسیار لذت بخش خواهد بود. برای داشتن فضایی سبز حتما در دکوراسیون داخلی منزل محیطی را به گیاهان سبز آپارتمانی اختصاص دهید تا در شرایط مناسبی رشد کنند. اما این نکته را بدانید که تنها داشتن آن ها کافی نیست، شما باید به آن ها رسیدگی کنید و اطلاعات لازم در این زمینه داشته باشید چراکه گیاهان بسیار حساس هستند و غفلت از آن ها باعث پژمردگی و گاهی مرگ شان می شود. بنابراین با داشتن اطلاعات کافی از نحوه نگهداری آن ها می توانیم شادابی و نشاط را در منزل مان حفظ کنیم.
در این جا نکات مهم برای زنده ماندن گیاهان آپارتمانی و مراقبت از آن ها خواهیم گفت، تا انتها با ما همراه باشید.

فضای مناسب برای گیاهان آماده کنید!

همانطور که سلامت انسان به محیطی که در آن زندگی می کند بستگی دارد، در رابطه با گیاه هم به همین صورت است و ما باید شرایط مورد نیاز آن ها را فراهم کنیم تا رشد خوبی داشته باشند. یکی از مهم ترین ویژگی داشتن تهویه و نور کافی در مکانی مناسب است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که گلدان گیاه را به دور از تابش نور مستقیم خورشید قرار دهید تا تحت این شرایط مانع خشک شدن و پژمردگی شان شوید.

حواستان به میزان آبیاری گیاه باشد تا بیش از حد یا کم تر از آن آب رسانی نشود چراکه در هر صورت گیاه از بین خواهد رفت. اگر اطلاعات کافی در مورد گیاه مورد نظر داشته باشید شما می توانید میزان آب دهی آن را کنترل کنید. علائم زیادی وجود دارد که نشان از بی آبی یا آب دهی زیاد به گیاه است که منجر به فاسد شدن ریشه گیاه و در نهایت خرابی آن می شود. یک روش مناسب برای فهمیدن این موضوع این است که وقتی برگ ها زرد می شوند یا پژمرده می تواند دلیل نامناسب بودن آبیاری باشد.

در خانه فضاهای بی استفاده زیادی وجود دارد که مکان مناسبی برای گیاهانی است که به سرعت رشد می کنند و نیاز به فضای بزرگتری دارند. دراین صورت شما هم از فضای خانه تان استفاده کرده اید و هم اینکه توجه خودتان را به گیاهان منزل نشان داده اید.

گیاهان از طریق برگ هایشان تغذیه می شوند و چون منافذ سطح برگ ها در طول روز باز و بسته می شود و امکان دارد گرد و غبار روی این منافذ وجود داشته باشد. پس نیازمند شستشو می باشند و درصورتی که در خانه گیاهی را نگه می دارید حتما با دستمال مرطوبی سطح برگ ها را تمیز کنید تا آلودگی ها مانع تغذیه گیاهان نشوند، اما اگر گیاهان را در باغچه نگهداری می کنید هنگام آب رسانی می توانید برگ ها را با آب تمیز کنید تا همیشه گیاه سالمی داشته باشید.

یکی از نکات مهم برای داشتن گیاه سالم، گلدان مناسب است چراکه گیاه بدون گلدان خود نمی توانند رشد کنند. پیشنهاد می کنم گلدانی انتخاب کنید که زیر آن سینی داشته باشد تا آب اضافی بیرون نریزد. در کنار گلدان به کود آن نیز توجه کنید که برای گیاهان درون گلدان بسیار مناسب هستند و حدود ۶ تا ۹ ماه می تواند از گیاه شما مراقبت کند. اما حواستان به عوض کردن کود در زمان مناسب باشد.

تمامی موارد گفته شده را رعایت کنید و اطلاعات کافی درمورد گیاهان داشته باشید تا حس شادابی و طراوت را با نگاه کردن به گیاهان سالم خود بدست آورید.